I: Care este deosebirea intre porumbel si cocosel?
R: Porumbelul este pasarica pacii, iar cocoselul este pacea pasaricii.
Bancuri cu Porumbei
La piata un om vinde un porumbel. Un cumparator il intreaba:
- Da porumbitele le calca?
- Calca porumbite, rate, gaini, curci, gaste, chiar si porci.
- Atunci de ce il vindeti?
- De la o vreme se uita chioris si la mine...
Un stol de porumbei lansati zburau spre casa. Din senin trece pe langa ei un avion cu reactie. Unu dintre ei intreaba:
- Asta de ce zboara asa repede?
- Taci din gura, tu nu vezi ca-i arde fundul?
Sfantu Petru intr-o zi prin parc vede 2 statui si se intreaba...ce ar fi sa le dau si lor 2 minute de viata sa vad ce fac?
Sufla pe ele se trezesc la viata si statuile fugira in tufis! Incepe sa se miste tufisul.
Dupa vreo 2 minute vine o stauie si spune:
- Sf. Petru, inca 2 minute...
Il duc asa cu presu vreo 5-6 ore dupa care Sf. Petru se enerveaza si zice:
- Ii mai las 2 minute si ma duc sa vad ce fac!
Se duce el langa tufis si asculta. Din tufis se aude: -- Tine-l tu acum sa fac eu pe el (pe porumbel)!
Domnule doctor faceti va rog ceva cu nevasta mea, se plange Ion unui psihiatru. Nu mai stiu ce sa fac cu cele 20 de pisici ale ei. Mirosul din casa a devenit insuportabil.
- De ce nu deschideti geamurile?
- Pai, ar zbura cei 100 de porumbei ai mei.
- Si din ce traiesti? Vad ca arati bine.
- De pe urma celor zece porumbei calatori pe care ii am.
- Cum adica? Faci serviciu de posta?
- Nu. Dar reusesc sa-i vand aproape in fiecare zi!
Doi tipi in parc arunca niste coji de paine la porumbei.
Zice unul dintre ei:
- Uite porumbeii astia, sunt ca politicienii !
- Cum asa?
- Pai cat timp sunt jos iti mananca din palma, dar cand ajung sus ...fac pe tine!
Pacientul: Doctore, am o problema cu mersul la WC: dimineata, la ora 5 fac treaba mare.
Doctorul: Dar asta este foarte bine.
Pacientul: Problema este ca ma trezesc la 6...
Un scotian taia o creanga din copacul din fata casei, se dezechilibreaza si in cadere o striga pe sotia lui:
- Draga, astazi gateste doar pentru tine, eu mananc la spital!
Un nebun se uita la tv la un show politic si zice :
- Noroc ca m-am nascut nebun ca altfel o luam razna!
I: De ce tinea Mihai Viteazu securea in mana stanga?
R: De maner!
I: Care este mesajul de intampinare pe aeroportul din Tara Canibalilor :
R: "Bine ati venit, manca-v-as"!
Generalul vede un soldat in post cu o umbrela deasupra capului.
- In toata viata mea nu am vazut niciodata un soldat, care s-ar teme de ploaie!
- Nici eu nu ma tem! Am umbrela!
Porcusorul isteric statea cocotat intr-un visin din livada.
Vine paznicul si-l intreaba:
- Porcusorule, ce cauti acolo?
- Mananc cirese!
- Care cirese, ca asta-i visin!
- Mi-am adus de acasa!!











