Apa in trecut

Apa in trecut
Goki.ro
Există aproximativ aceeași cantitate de apă pe Pământ acum, așa cum a existat acum milioane de ani.

Mai multe curiozități

Descoperă categoriile de informații din care face parte această..

Descoperă alte lucruri interesante care sunt citite in acest moment

Persoanele albinoase din Africa vanate?

Africa are cea mai ridicata rata de albinism din lume (1 la 3000), in comparatie cu 1 la 20.000 de persoane in restul lumii.

In Tanzania, persoanele cu albinism sunt vânate de samani sau vrăjitori, pentru a le folosi organele pentru ritualuri considerate ca vindecatoare de boli.

Animalul national din Scotia?

Unicornul este animalul național al Scoției.

Da, deși este o creatură fabuloasă, animalul național al Scoției este de fapt unicornul mitic - ales datorită asocierii sale cu dominanța și cavalerismul, precum și puritatea și inocența în mitologia celtică. 

În trecut, se considera că nou-născuții nu aveau un sistem nervos suficient de dezvoltat pentru a simți durerea. Din acest motiv, în Evul Mediu și chiar până în secolul XX, unele proceduri medicale – inclusiv operații – erau efectuate fără anestezie.

Abia în anii 80, studiile au demonstrat că bebelușii au o sensibilitate crescută la durere. De fapt, din cauza sistemului lor nervos imatur, durerea poate fi mai intensă decât la adulți, deoarece nu au încă mecanisme eficiente de reglare a acesteia.

Astăzi, medicii folosesc analgezice și anestezie chiar și pentru procedurile minore, iar cercetările continuă să sublinieze importanța alinării durerii la nou-născuți.

În Evul Mediu, socul era văzut ca o plantă magică, cu puteri protectoare și vindecătoare.

Motive pentru care era considerat magic:

  • Protecție împotriva spiritelor rele – Se credea că plantarea unui soc lângă casă proteja locuința de spirite malefice.
  • Folosire în ritualuri – Vrăjitorii și vindecătorii foloseau florile și fructele de soc în poțiuni pentru sănătate și protecție.
  • Legenda arborelui sacru – Unele culturi credeau că sufletele strămoșilor locuiau în arborii de soc.

De asemenea, exista superstiția că tăierea unui arbust de soc fără a cere „permisiune” putea aduce ghinion.

Cartofii sunt printre cele mai ecologice legume. Sunt usor de cultivat si nu necesita cantitati masive de ingrasaminte si aditivi chimici pentru a se dezvolta, spre deosebire de multe alte legume.